Egyesítő ceremónia 4. rész: fittyet hányva a megszokott szertartás kellékekre
Fittyet hányva a megszokott szertartás kellékekre, és a hagyományokra…
Ha szertartásvezetőként kértek fel az esküvőtökre, akkor számíthattok arra, hogy a történetetek, személyiségetek megismerése után nemcsak a szertartás szövege lesz személyre szabott és különleges, hanem ha nincs konkrét elképzelésetek, akkor egyesítő ceremóniát is fogok ajánlani. Valószínű akkor is ezt teszem majd, ha van elképzelésetek, mert a lehetőségek végtelenek, nem is gondolnátok mennyire! Természetesen a végső választás a tiétek lesz!
A teljesség igénye nélkül, nézzünk is a sok-sok lehetőség közül két példát:
1/
Móni és Bálint egy nagyon vagány páros, akiknek az egyik kedvenc közös időtöltése a vízipipázás közbeni hosszas beszélgetések. Bár félve kérdezték meg, de biztosak voltak abban, hogy szeretnék ezt a kelléket behozni a szertartásukba. Az én feladatom az volt, hogy kitaláljam, hogy lesz ebből egyesítő ceremónia… mondtam már, hogy szeretem a kihívásokat? 😊
Így lett Móni és Bálint örökre elválaszthatatlan. 😊
Kommentben tippelhettek, milyen zene szólt ezekbe n a percekben…
2/
Lili és Márk mélyen magyarság szerető, spirituális beállítottságú, sámánizmus felé is érdeklődő, rendkívül mélyérzésű fiatal szerelmespár. Nem volt konkrét elképzelésük az egyesítő ceremóniájuk kapcsán, de az biztos volt, hogy ezen a vonalon kell elindulnunk, és megterveznünk a ceremóniájukat. Az biztos volt, hogy fogadalmat tesznek egymásnak. A legelső gondolatköröm a tűz és a füst volt, hiszen ezek a sámán szertartásoknak is fontos elemei. Újabb kutatómunka következett. Mivel a szertartást mindenképpen a szabad ég alatt terveztük, így egy tűz szertatást javasoltam. Egy nagy tűztálba a telkükről származó földet raktunk, melynek mélyedésébe egy kis gyújtós került. A papírra vetett fogadalmaikat felolvasás után összetekerték. A tüzet szertartásvezetőként én keltettem életre, ők pedig a lángjával meggyújtották a fogadalmaikat, amik a tálban együtt égtek el. „Mert minden mi nem megfogható, az örök lesz.”
Itt nagyon fontosnak tartom kiemelni azt is, hogy a zenei aláfestés mennyire fontos. Képzeljétek el, amikor ezekben a percekben témához illő zene szól… igazán különleges pillanatokat éltünk át, melyben az égiek is segítségünkre voltak, tökéletes szélcsenddel és napsütéssel.
(Igen, volt „B” terv. Mindig van „B” terv!) 😊
Szeretettel:
Schmitthoffer Tünde
okleveles szertartásvezető
Esküvői fogadalom
Bár sokan még ma is az amerikai filmekből ismerik azokat a pillanatokat, amikor a pár esküvői fogadalmat tesz egymásnak, azt hiszem kijelenthetjük, hogy itthon is egyre gyakoribbá válik a saját fogadalom írása. Sőt, azt kell mondjam, hogy a saját párjaim mintegy 90%-a dönt úgy, hogy saját szavaival mondják el érzéseiket, és tesznek ígéretet egymásnak, és mindössze 10%, akik nem szeretnék ezt a momentumot. Ti melyikbe tartoztok? 😊
Szertartásvezetőként gyakran találkozok rémült tekintetekkel, mikor először felmerül ez a kérdés. Ilyenkor általában pihenni hagyom a kérdést. 😊 Azonban ahogy haladunk előre a tervezésben, még azok a párok is sokszor meggondolják magukat, akik először igencsak hezitáltak.
Megmondom őszintén, én, akit csak lehet, rábeszélek a fogadalomtételre. Ezt jó ha tudjátok, mielőtt szerződést köttök velem. :) Hiszem, hogy ezek a pillanatok abba a közös csodazsákba kerülnek, ahonnan sosem felejtődnek el. Ott lesz majd az első csók, az eljegyzés, az első gyermek születésének pillanatai mellett…
Mindemellett azonban a legfontosabb, hogy a pár jól érezze magát a szertartás alatt, így ha azt látom, hogy bármelyikőtöknek nem lenne komfortos egy fogadalomtétel, akkor ezt tiszteletben tartom.
Na de most tegyük fel, hogy eldöntöttétek, fogadalmat tesznek egymásnak… 😊
-De hogy kell megírni?
-Minek kell benne lenni?
Ez a két leggyakoribb kérdés. A jó hírem nektek az, hogy semmit sem kell, viszont mindent lehet! A covid időszaka alatt sokan kényszerhelyzet miatt kerestek szertartásvezetőt. A covid elmúlt, és ma már mondhatjuk, hogyha egy pár szertartásvezetővel szeretné megünnepelni az esküvőjét, azt azért teszi, mert valami egyedire, különlegesre, többre, másra vágyik. Tegyétek tehát bátran egyedivé a fogadalmatokat is!
Nincsenek kötelező elemei! Nem kell senkinek megfelelnetek, bátran formálhatjátok a személyiségetekhez, a lényeg, hogy legyenek benne érzelmek! Lehet megható, szerelmes, komoly, és vicces is! Nem tudjátok elrontani, mindenképp csak jó lehet!
Már hallom is a következő kérdést:
-„Mi lesz ha sírni fogok közben?”
- Semmi! 😊 Ha jól csinálom a dolgom, akkor az a fél óra amúgy is egy érzelmi hullámvasút lesz, és ez így van jól! Mikor is mutathatnánk ki bátrabban az érzelmeinket, mint a saját esküvőnkön? 😊 Ne felejtsétek, ez nem államvizsga, vagy munkafelvételi beszélgetés, bakizni is szabad, ettől csak még személyesebb és igazibb lesz a pillanat!
Egy kicsit komolyabbra fordítva a szót:
Az esküvői fogadalom egy különleges, megismételhetetlen ünnepi alkalom arra, hogy szívből jövő, mély, megfontolt érzéseket osszatok meg egymással, ígéretet tegyetek szerelmeteknek, szeretteitek előtt. Nincs szükség pátoszos mondatokra, vállalhatatlan ígéretekre! Legyetek őszinték és igazak! Szánjatok egy-két csendes órát a fogadalmatok megírására! Közben pedig gondoljatok arra is, hogy a fogadalomnak nem csak az a része a legfontosabb, amikor hallhatjátok szerelmetek ígéretét, hanem az is, amikor ti kimondhatjátok, miért szeretitek a választottatokat, és mik azok a dolgok, amivel majd életben tartjátok ezt a házasságot.
Írni nehéz! Szépen írni tartalmas dolgokat még nehezebb! Mégis arra bíztatlak benneteket, hogy próbáljátok meg egyedül, hisz ettől lesz igazi! Nem kell, hogy tökéletes irodalmi alkotás legyen, lehet egyszerűen bájos is! Azonban, ha csak pár gondolat, szó van meg abból, amit el szeretnétek mondani, szívesen segítek mondatokba foglalni helyettetek.
Végezetül pedig egy kis segítség az induláshoz 2 érzelmes, és 2 vicces fogadalomból vett mondat. 😊:
Fogadom: segítek, hogy szeress élni, hogy mindig gyöngéd leszek hozzád, és lesz elegendő türelmem! Hogy beszélek, amikor azt kell, és hallgatok veled, amikor nem! Hogy a szíved melegében élek, és az lesz az otthonom.”
Még ha most nem is tudom elmondani, hogy mit érzek, az életemet azzal fogom tölteni, hogy megmutassam, mennyire szeretlek!”
Megígérem neked, hogy mindig biztosítani fogom számodra a megfelelő mennyiségű énidőt, olyankor majd elmegyek a barátokkal sörözni!”
„Fogadom, hogy mindig úgy teszek majd, mintha kedvelném a kedvenc foci csapatodat.”
Szeretettel:
Schmitthoffer Tünde
Igaz Igen
okleveles szertartásvezető
Egyesítő ceremónia 3. rész: lakat ceremónia, puzzle ceremónia
Ne féljetek elrugaszkodni a megszokottól!
Lakat ceremónia
Ha kicsit egyedibb, kevésbé elterjedt ceremóniát szeretnétek, jó lehetőség erre a lakat ceremónia. Ebben az esetben egy előre rögzített táblán elhelyezkedő kampóra akasztotok egy-egy lakatot, egymásba fonódva, amit aztán kulccsal lezártok. Mindez azt jelenti majd, hogy titeket már soha semmi nem szakíthat el egymástól. 😊 Ha a helyszín alkalmas rá, mint az itt látható képen, a kulcsokat akár a Balatonba (tóba, tengerbe óceánba...) is hajíthatjátok, ahogy azt Reni és Jácint tette, így téve különlegessé a szertartást. Ha a helyszín nem alkalmas erre, a kulcsokat odaadhatjátok egy kijelölt személynek (pl. tanú), hogy úgy rejtse el őket, hogy soha ne találja meg senki. 😊
Csak a fantázia szab határokat annak, hogy a lakatok mellé a képre milyen idézetet, vagy szöveget írtok.
Előnye, hasonlóan a homok ceremóniához, hogy ezzel is maradandó emléket alkottok.
Puzzle ceremónia
Egy kedves párom, Adél és Herman nagyon határozott ötlettel érkezett az első megbeszélésünkre. Rozé ceremóniát képzeltek el, ugyanis nagyon szeretnek közösen borozgatni. (erről a ceremóniáról majd később írok) Aztán a beszélgetésünk alatt megosztották velem azt az örömhírt, hogy a menyasszony babát vár. Bár akkor még nagyon korai szakaszban volt a terhesség, és ezzel az információval a titkok őrzője lettem, ám mivel az esküvőig még hónapok teltek el, és addigra már mindenki előtt ismert tényről volt szó, ezért azzal az ötlettel álltam elő, hogy nyomtassák ki a baba ultrahang képét egy pár darabos puzzle-ra, és legyen ez az egyesítő ceremónia. Nagyon megtetszett nekik az ötlet, és végül meg is valósítottuk, egy nagyon szép szöveget írtam hozzá, és igazán megható pillanatokat élhettünk át.
Kis kirakó, nagy ötlet!
El is képzelem, ahogy majd a gyermeknek százszor és százszor kell majd elmesélniük, hogy is volt az a kirakózás az esküvőn, amikor anya abban a szép fehér ruhában apa felesége lett? Hát nem édes? 😊
Szeretettel:
Schmitthoffer Tünde
okleveles szertartásvezető
Elköszönni Tőletek? Soha!
Valahol szembejön egy szimpatikus hozzászólásom… vagy meglátsz egy ajánlást… vagy ajánlott valaki, aki már végighallgatta egy szertartásomat… vagy működik a SEO és feldobott a Google, amikor beütötted: szertartásvezető :D … aztán rákattintasz az oldalamra a facebookon… a honlapomra, és valami megfogott benne… Igaz Igen… és egyszer csak villog az értesítés a telefonomon: „Új kapcsolati űrlap érkezett”. Nos, így kezdődik a mi kis hármasunk mikroszerelme. 😊 Mert ez nekem igenis az! Minden alkalommal! Aztán megírom nektek, hogy működök ebben a csodálatos univerzumban, és ha ezzel is tudtok azonosulni, akkor aláírjuk a szerződést, és kezdetét veszi az utazásunk.
Az első találkozó Veletek mindig pont olyan izgalmas, mint mikor 17 évesen 5 váltás postai levelezés után elmentem az első randevúmra. Már van egy kép a fejemben Rólatok, ahogy nektek is rólam, mégis teljesen ismeretlenek vagyunk egymás számára. Ez legalább 2 percig el is tart, és aztán megérkezünk egy könyvtárba, két fimon, bőrborítású izgalmas könyvvel…TI vagytok azok! Én pedig elkezdem olvasni, és a végére minden alkalommal összeér a két történet. Vagány nem? 😊
Kedvenc pillanataim az első találkozókról azok, amikor a sorok közt olyan fejezeteket találok, amit még ti sem olvastatok egymásról. Pl.: „Téééényleg? Ez volt a kedvenc játékod? Ezt eddig soha nem mondtad…” vagy: „Angyalkának hívott a nagyid? De édes!”
Aztán eltelik másfél-két óra, lesz egy ugyanilyen hosszú hanganyagom, vagy 10 oldalnyi jegyzetem, és úgy állunk fel az asztaltól, mintha gyermekkorotok óta ismernélek benneteket. Ez hatalmas bizalom részetekről, amit nekem, felelősséggel kell kezelnem.
Aztán hazamegyek, és elteszem a jegyzeteket. Hagyom pár napig, hogy megérjen bennem, de közben persze már legalább 10 féle verzió megszületik a fejemben a szertartásotokról. Majd egy csendes vasárnap előveszem a papírkáimat, választok egy finom zenét, és újraélem, hallgatom a már ismerős történetet. Közben pedig emlékszem rá, hogy melyek voltak azok a mondatok, amikor össze-össze néztetek, megsimogattátok egymás kezét, vagy épp felnevettetek. …és mosolygok. Eddigre persze már réges-rég megkedveltelek mindkettőtöket... TI vagytok a kedvenc párom, tehát tökéletesnek kell lennie. Az első sortól az utolsóig! És megszületik. A TI mesétek.
Hogy az elkövetkező hetekben, adott esetben hónapokban hányszor írom át, hányszor pontosítom, vagy cserélek ki, szépítek meg egy nem tetsző mondatot, bekezdést, azt most hagyjuk. Sokszor. :D
Közeledik a nagy nap, és valahogy azt vesszük észre, hogy egyre többet beszélünk. Mindenről. A forgatókönyvről, a sütikről, a köszönő ajándékról, a tortától, a zenékről, az örömanya aggályairól, a DJ-ről, a koszorúslányok összeveszéséről. Képeket kapok a hivatalos aláírásotokról, amiket imádok! Ti észre sem veszitek, de úgy beszéltek egymással a közös chatben, mintha ott sem lennék, mert befogadtatok. A titkok őrzője lettem, és imádom ezt a szerepet! Az esküvő előtti utolsó héten (hivatalos parahét) automatikusan nyújtom a jobb vállam, és fogadok-adok bármilyen mennyiségben öleléseket. Nyugi van, Veletek vagyok! Nem lesz semmi baj, minden csodás lesz!
…és eljön a nagy nap, megjelentek előttem, egész eddigi életetek legjobb formájában, gyönyörűen, csillogó szemekkel, és hirtelen valóság lesz a két könyvből összegyúrt történet. A szülők, a nagyszülők, akikről eddig csak meséltetek, most ott ülnek az első sorban, elengedésre készen (vagy nem készen… 😊) könnyes szemekkel. A mesétek egy selyemszalaggal van gondosan átkötve, és TI faljátok a sorait. Mintha meglepetés lenne, pedig már átéltétek egyszer, hiszen a TI mesétek… Mégis ott, és akkor, azon a különleges napon, amikor még a madarak is nektek csiripelnek, ez az egész valahogy olyan, mint egy varázslat, miközben arra a fél órára megszűnik a külvilág.
A sok kedvenc pillanatom egyike, mikor a szertartás végén elkísérhetlek benneteket házasságotok első lépéseire. A zene hangos, a taps még hangosabb, a nagybácsi füttye a leghangosabb… majd előre engedlek benneteket, Ti pedig felszabadultan, szerelmesen, hittel és reménnyel teli elindultok…s hallani máris a közelből: „Éljen az Ifjú Pár!”
… én pedig észrevétlenül elillanok.
Nem köszönök el. Soha nem köszönök el! Tőletek? Elköszönni? Miután kezembe adtátok a szerelmeteket, és megkedveltelek benneteket? SOHA! Remélem, találkozunk még!
Nem sokkal később hazaérek a családomhoz, egy hatalmas szeretetgombóccal körbevéve, és azt mondom a férjemnek: „Ők voltak a kedvenc párom!” Ő pedig csak mosolyog…: „Minden héten ezt mondod.”.
…aztán felkerül a polcra a szívetek egy kis darabja, amit tőletek kaptam, és amire ha ránézek, mindig eszembe fog jutni a TI könyvetek.
Szeretettel:
Az Igaz Igenetek!
Schmitthoffer Tünde
Egyesítő ceremónia 2. rész: gyertya ceremónia, homoköntés
Ősi időkre nyúlik vissza, ezért talán az első, ami a párok eszébe jut, mint egyesítő ceremónia, a gyertyagyújtás. Emellett az egyetlen a mai elterjedt és használatos szertartás elemek közül, ami megjelenik a templomi szertartások alkalmával is.
A pár mindkét tagja 1-1 vékonyabb égő gyertyát tart a kezében, ez szimbolizálja az eddigi külön életútjukat. Ezekkel gyújtják meg közösen az asztalon elhelyezett vastagabb gyertyát, ezt követően a kezükben lévőket elfújják. A meggyújtott gyertyával szimbolikusan összefonódik két élet, és elkezdődik a közös út. A gyertya lángja jelképezi szerelmet, az otthon melegét, és a család egységét.
Amai modern lehetőségek miatt ez a ceremónia egyre inkább háttérbe szorul, a fiatal párok gyakran választanak kültéri helyszínt az esküvői szertartáshoz, és akár egy kisebb nyári szellő is elfújhatja a közösen meggyújtott lángot.
Fentiek miatt én külső szertartáshoz az összes szépsége és hagyománya ellenére más egyesítő ceremóniát ajánlok. :)
Homoköntés ceremónia
A gyertyagyújtást követően talán a legelterjedtebb egyesítő ceremónia a homoköntés, amikor is a pár két kis üvegbe készített két színű homokot egy nagyobb üvegbe önt át, különböző formákat, csíkokat alkotva. Talán már írnom sem kell, hogy ebben az esetben a kis üvegekben lévő homok jelképezi az eddigi életutat, az összeöntött üvegcse pedig a két élet egybefonódását.
Előnye ennek a szertartásnak amellett, hogy színekben teljes mértékben az esküvői dekoráció színeihez lehet igazítani, hogy maradandó emlék készül, hiszen az üvegcsét lezárva a pár közös otthonának dísze lehet. Emellett ma már rengeteg formában megvásárolható, akár keretbe foglalva, vagy gravírozva, esetleg homokóra formában, csak a képzelet szab határokat.
Sőt, ha a párnak már van egy gyermeke, akkor akár három féle színű homokot is lehet önteni, ezzel szimbolizálva a család egységét. 💞
Schmitthoffer Tünde
Egyesítő ceremónia 1. rész: fa ültetés; rózsa ceremónia
EGYESÍTŐ CEREMÓNIA
1. rész
faültetés, rózsaceremónia 🌿🌹
Mit is jelent az egyesítő ceremónia?
A ceremónia szó jelentése, ünnepélyes alkalmakkor megszabott formák szerint végzett eljárás. Az esküvői szertartáson végzett egyesítő ceremónia két élet összeforrását jelképezi.
Szinte minden héten felmerül a kérdés a különböző csoportokban, fórumokon, hogy milyen egyesítő ceremóniát válasszon a pár a szertartáshoz. Bár már az Anyakönyvvezetőnél is van lehetőség a gyertyagyújtáson kívül mondjuk homokceremóniát kérni, mégis kevesen tudják, hogy ezekkel korántsem merítették ki az összes lehetőséget, sőt... :) Ha valaki azt kérdezi, mit lehet egyesítő ceremóniaként használni a szertartáson, viccesen annyit mondok, hogy bármit ami több darabból van, és össze lehet "rakni". :)
A következő bejegyzéseimben ezekről fogok írni, és első alkalommal kezdeném személyes kedvencemmel, a faültetéssel. :)
Lehet ez díszfa, gyümölcsfa, rózsa, vagy bármi, ami még mozdítható, és egy cserépben a szertartás helyszínére lehet hozni. :) Később az ifjú pár az "ültetett" fát/rózsát a saját kertjében nevelheti tovább. Ha az esküvői szertartás magán helyszínen van, vagy mondjuk a kedvenc horgásztónál, birtokon, akár ténylegesen is el lehet ültetni, egy előre kiásott gödörbe. A fa/virág ültetésnek többféle mondanivalója is lehet, és ezeket csodaszépen bele lehet építeni a beszédbe. :) Kérhet a menyasszony és a vőlegény a szülői házak kertjéből 1-1 üveg földet, ezt használva az ültetéshez, szimbolizálva azt, hogy honnan jöttek. Vagy lehet egy üveg föld a feleség szimbóluma, és egy üveg víz a férj szimbóluma, mutatva, hogy az egyik a másik nélkül mit sem ér, a kettőt egy növényre öntve viszont egy új család, új élet alapjait rakják le... :)
Képzeljétek csak el, amikor 10 év múlva ennek a fának az árnyékában koccinthattok a házassági évfordulótokra, vagy az egyik oldalágára akaszthatjátok a gyermeketek hintáját... :)
Kell ennél szebb? :)
Szeretettel: Schmitthoffer Tünde
Igaz Igen, okleveles szertartásvezető
06-30/755-2103.
Bevonulás... :)
Amikor egy kislány először gondol arra, hogy egyszer majd menyasszony lesz (mert lássuk be, minden kislány gondol arra hogy egyszer majd menyasszony lesz… 😊 ), az első kép ami előtte van, az nem az IGEN kimondása, vagy a csók, vagy az eskütétel. Hanem az a szívdobbanástól hangos pár lépés, amikor mindenki őt figyeli, karján az édesapjával. Amikor a vőlegénye szeme párás lesz -hiába is próbálja titkolni-, hiszen először látja az ő leendő feleségét a világ legtökéletesebb menyasszonya formájában. Ezekre a pillanatokra készülnek évekig, de hónapokig egészen biztosan!
Az édesapa elenged, átad, a vőlegény befogad, a menyasszony elindul… egyszerű szavak ezek, mégis hatalmas jelentőséggel bíró, érzelmileg túlcsordult percek, amikkel mindenképpen érdemes foglalkozni!
Számtalanszor hangzik el a kérdés különböző fórumokon: „Most akkor hogyan is kell bevonulni? Ki, ki után jön? Jöhet mellettem a bátyám is? Bevonulhat a vőlegény is?” A jó hír az, hogy semmit sem kell, viszont sok mindent lehet. Erről szól a következő bejegyzés.
A bevezetőben a bevonulás legklasszikusabb, angolszász formáját említettem. A vőlegény elöl vár, a menyasszony az édesapjával bevonul. A vőlegényt nézve ennek is két formája van, az egyik amikor ő várja és fogadja, üdvözli a vendégeket, akik aztán helyet foglalnak, tehát ő ebben az esetben eleve az esketés helyszínén van. A másik verzió, hogy a vendégek szépen lassan megérkeznek, helyet foglalnak, elindul a zene, és akkor érkezik meg a vőlegény az édesanyjával. Ez a legáltalánosabb. De ez nem jelenti azt, hogy ez a kötelező.
Ha a menyasszony édesapja már nem él, vagy nem tud jelen lenni az esküvőn, akkor kísérheti a menyasszonyt férfitestvér, nagybácsi, de igazából bárki, aki a szívéhez közel áll. Az sem ritka, hogyha a menyasszonynak már nem él az édesapja, akkor sem adja át ezt a helyet másnak, és ebben az esetben egyedül vonul be. Ez előfordul olyankor is, ha nem tud választani a lehetséges kísérők közt, és ez az egyetlen „sértődés mentes” megoldás. 😉 Nagyjából ugyanez érvényes a vőlegény bevonulására is.
Ma már számtalan esküvőnél előfordul, hogy a menyasszonynak, vagy vőlegénynek, vagy akár mindkettőnek van korábbi kapcsolatból nagyobbacska gyermeke, és ők a kísérők. Szerintem nagyon kedves ez a verzió is, és akár jelezheti azt is, hogy a gyermek szívesen kíséri édesanyját vagy édesapját, ezzel szimbolizálva, hogy elfogadja az ő új szerelmét.
Amennyiben a párnak már közös gyermeke van, akkor (ha a kora már alkalmassá teszi erre) hozhatja ő is a gyűrűket.
Ma már az sem ördögtől való, hogy a jegyes pár kéz a kézben vonulnak be, szinte futva, mert annyira szeretnének már házasságot kötni… 😉
Arra is van lehetőség, ha a pár szeretné, hogy legelsőként a tanúk vonuljanak be. Ez nem annyira elterjedt, de a polgári szertartás azért is jó, mert nincsenek határok, azt csak a fantázia szabja meg. Ebben az esetben azt érdemes számításba venni, hogyha bevonulnak a tanúk… majd a gyűrű vivő… majd a koszorúslányok több sorban… akkor a vőlegényre és menyasszonyra (akik az én olvasatomban az abszolút főszereplők) már kevesebb figyelem fog maradni, kevésbé lesz „ütős”.
De mikor és hogyan vonuljanak a koszorúslányok? Szirom szóró kislány? Gyűrű vivő?
Szinte minden családban van egy kis aranyhajú tündérke, aki alkalmas arra, hogy habosbabos rózsaszínű ruhában szirmokat szórjon a menyasszony elé, mert hát az annyira cuki... és valóban. Ha ez úgy sikerül, ahogy elképzeljük. Így történt az meg, hogy egy kislány Barbie Babával a szájában vonult… 😊
💕💕💕
Én azt mondom, hogy úgy körülbelül 6 éves kor alatt ez abszolút mértékben a tündérke éppen aktuális érzelmi állapotán fog múlni. Előfordulhat, hogy a sor közepén le fog ülni, és elkezd kirakóst játszani a virágokkal, vagy éppen meglátva az ünnepi ruhába öltözött vendégsereget sírva rohan el… de az is lehet, hogy minden egyes virágszirom után meghajol, várva a tapsot, amiért ő most aztán igazán ügyesen csinálja, amit kell. Ugyanez a helyzet kis gyűrűvivő herceggel is, aki teszem azt inkább foglalkozna már a rántott husival, mert igazából nagyon éhes, és mérgében jó messzire hajítja a párnát, amire jó esetben erősen voltak rögzítve a gyűrűk… 😊 Az szerintem nem jó, ha mindenáron ráerőltetik egy kisgyerekre azt, amihez nincs kedve. Én azt tanácsolom, hogyha a kicsi még megbízhatatlan ebből a szempontból, de mégis mindenképp szeretné a pár, hogy elöl vonuljon, akkor legyen mellette egy nagyobbacska gyermek is segítőnek.
A koszorúslányok a menyasszonyhoz tartoznak, az ő zenéjére vonulnak be, korban növekvő sorrendben. A koszorúslányok vonulhatnak a menyasszony után is, kiváltképp akkor, ha hosszú a fátyol. 😊 Jó tanács, hogy ne sűrűn egymás után történjen az indulás, már csak azért is, hogy a fotósnak legyen lehetősége „belógás” nélkül megörökíteni ezeket a fontos pillanatokat. 😊
Láthatjátok, hogy a bevonulásnak ezer és ezer variációja létezik, talán felsorolni sem lehet az összeset, viszont az mindenképp fontos, hogy legyen ez előre átgondolva, és minden szereplővel megbeszélve, a fotóstól kezdve a DJ-n és a szertartásvezetőn keresztül az utolsó koszorús lányig, hogy az egész szervezetten menjen, és tényleg át tudjátok majd élni ezeket a fontos pillanatokat.
Szeretettel: Schmitthoffer Tünde
Anyakönyvvezető vagy Szertartásvezető?
Ki az Anyakönyvvezető és mi a szerepe?
Magyarországon a jogszabályok szerint törvényes házasságot egy pár csak hivatalos személy, Anyakönyvvezető előtt két tanú jelenléte előtt köthet. Ennek első lépése a házassági szándék bejelentése, legkésőbb 30 nappal, legkorábban 12 hónappal a házasságkötést megelőzően. A szándékbejelentésnél mindkét félnek jelen kell lennie, és nyilatkozniuk kell arról, hogy a házasságkötésnek törvényes akadálya nincs, illetőleg a házassági név kapcsán. A bejelentést bármelyik anyakönyvi hivatalban meg lehet tenni, azonban azt számításba kell venni, hogy miután az Anyakönyvvezető felvette a jegyzőkönyvet, már ez lesz az illetékes hivatal, tehát a házasságkötésnek itt kell majd megtörténnie.
Tudni kell, hogy a házasságkötés hivatali időben ingyenes. Lehetőség van külső helyszínen hivatali időn kívül házasságot kötni, ehhez azonban engedély szükséges, és nem feltétlen vállal el az Anyakönyvvezető bármilyen helyszínt; ezentúl ünnepnapokon nem tart esketést. A külső helyszínnek, hivatali időn kívüli esketésnek, és egyéb elemeknek (nagyobb terem, koccintás, egyesítő szertartás, vers, zene stb.) ráadásul már borsos költségei vannak.
Az Anyakönyvvezetőt szabályok kötik, nincs lehetőség a szertartás szövegéről egyeztetni, és időben korlátozott lehetőségei vannak, hiszen előfordul, hogy 10 házasságkötést vezényel le egy nap alatt. Aki már volt házasságkötő teremben esküvőn, annak talán megvan az a pillanat, amikor a frissen összeadott pár az ajtóban várja a rizsszórást, miközben a következő pár már kint várakozik, és a két menyasszony összeméri egymás ruháját... :) miközben a násznép azon azon gondolkozik, ki kivel is van valójában. :) Arról nem beszélve, hogyha csak egyetlen párnál csúszás van, akkor az összes többi szertartás is késik. Talán nem is kell tovább részletezni, hogy ilyen keretek között az Anyakönyvvezetőnek mennyire van ideje a pár egyéni kéréseit teljesíteni...
Na de mi történik akkor, ha a pár piros betűs ünnepnapra álmodta meg az esküvőjét, vagy egy óceánjáró hajón, vagy netán építkezésbe kezdenének, amihez közös hitel, így sürgősen hivatalos házassági anyakönyvi kivonat szükséges, de az ünnepélyes esküvőt csak hónapokkal később szeretnék megtartani? Vagy egyszerűen csak egy személyes, kifejezetten nekik és a családjuknak, barátaiknak szóló szertartást szeretnének extra elemekkel?
Itt jön képbe a Szertartásvezető, jelen esetben én:) ! Hogy mi is a szerepem?
Szertartásvezetőként nem vagyok hivatalos személy! Tehát amennyiben Szertartásvezetőként szeretne egy pár megkeresni, abban az esetben is hivatalos házasságkötést kell kötniük az Anyakönyvvezető előtt (az ünnepélyes esküvőt megelőzően), viszont ezt bármikor hivatali időben, akár kedden, ingyenesen, két tanú jelenlétében 10 perc alatt, pusztán a hivatalos okirat megszerzése céljából megtehetik. Fontos tudni, hogy én minden esetben kérni fogom az eredeti házassági anyakönyvi kivonat bemutatását, hiszen az általam vezetett szertartással nem lehetek félrevezető!
Szertartásvezetőként a hivatalos házasságkötés megerősítését végzem, egy előre megírt esküvői "előadás" keretében. A különlegessége abban rejlik, hogy a párral több, de minimum két alkalommal találkozom, kérdéseket teszek fel a megismerkedésüket, közös történetüket illetően, és ennek alapján, a személyiségüket megformálva írom meg a személyre szóló szertartásukat. Bármikor fordulhatnak hozzám, ha kérdésük, kérésük van. Segítek a szertartással kapcsolatos forgatókönyv elkészítésében, kérés esetén ötleteket adok a különféle egyesítő ceremóniákhoz, és megvalósítom egyéni elképzelésüket ezekkel kapcsolatban. Széppé, és különlegessé teszem az esküvői szertartást! Engem nem köt hivatali idő, és helyszín sem, tehát bárhol és bármikor megtarthatjuk az álom szertartást (hegymászásban jó vagyok, az erdőkből kitalálok, a hajókat imádom, búvár vizsgával viszont nem rendelkezem :) ).
Nem fog "kamunak" tűnni az efféle szertartás?
Nem! :) Szertartásvezetőként ünnepi öltözetben, az Anyakönyvvezetőhöz hasonlóan nemzeti színű szalaggal fogok megjelenni a nagy napon. A hivatalos esketés elemei (IGEN kimondása, emléklap aláírása, gyűrűhúzás, első hitvesi csók, szülőköszöntés stb.) mind-mind megjelennek a ceremóniában, kiegészítve a pár kéréseivel, ami akár az egyre divatosabb egymásnak szóló eskütételt is jelentheti. :)
Szeretettel:
Schmitthoffer Tünde