Anyakönyvvezető vagy Szertartásvezető?
Ki az Anyakönyvvezető és mi a szerepe?
Magyarországon a jogszabályok szerint törvényes házasságot egy pár csak hivatalos személy, Anyakönyvvezető előtt két tanú jelenléte előtt köthet. Ennek első lépése a házassági szándék bejelentése, legkésőbb 30 nappal, legkorábban 12 hónappal a házasságkötést megelőzően. A szándékbejelentésnél mindkét félnek jelen kell lennie, és nyilatkozniuk kell arról, hogy a házasságkötésnek törvényes akadálya nincs, illetőleg a házassági név kapcsán. A bejelentést bármelyik anyakönyvi hivatalban meg lehet tenni, azonban azt számításba kell venni, hogy miután az Anyakönyvvezető felvette a jegyzőkönyvet, már ez lesz az illetékes hivatal, tehát a házasságkötésnek itt kell majd megtörténnie.
Tudni kell, hogy a házasságkötés hivatali időben ingyenes. Lehetőség van külső helyszínen hivatali időn kívül házasságot kötni, ehhez azonban engedély szükséges, és nem feltétlen vállal el az Anyakönyvvezető bármilyen helyszínt; ezentúl ünnepnapokon nem tart esketést. A külső helyszínnek, hivatali időn kívüli esketésnek, és egyéb elemeknek (nagyobb terem, koccintás, egyesítő szertartás, vers, zene stb.) ráadásul már borsos költségei vannak.
Az Anyakönyvvezetőt szabályok kötik, nincs lehetőség a szertartás szövegéről egyeztetni, és időben korlátozott lehetőségei vannak, hiszen előfordul, hogy 10 házasságkötést vezényel le egy nap alatt. Aki már volt házasságkötő teremben esküvőn, annak talán megvan az a pillanat, amikor a frissen összeadott pár az ajtóban várja a rizsszórást, miközben a következő pár már kint várakozik, és a két menyasszony összeméri egymás ruháját... :) miközben a násznép azon azon gondolkozik, ki kivel is van valójában. :) Arról nem beszélve, hogyha csak egyetlen párnál csúszás van, akkor az összes többi szertartás is késik. Talán nem is kell tovább részletezni, hogy ilyen keretek között az Anyakönyvvezetőnek mennyire van ideje a pár egyéni kéréseit teljesíteni...
Na de mi történik akkor, ha a pár piros betűs ünnepnapra álmodta meg az esküvőjét, vagy egy óceánjáró hajón, vagy netán építkezésbe kezdenének, amihez közös hitel, így sürgősen hivatalos házassági anyakönyvi kivonat szükséges, de az ünnepélyes esküvőt csak hónapokkal később szeretnék megtartani? Vagy egyszerűen csak egy személyes, kifejezetten nekik és a családjuknak, barátaiknak szóló szertartást szeretnének extra elemekkel?
Itt jön képbe a Szertartásvezető, jelen esetben én:) ! Hogy mi is a szerepem?
Szertartásvezetőként nem vagyok hivatalos személy! Tehát amennyiben Szertartásvezetőként szeretne egy pár megkeresni, abban az esetben is hivatalos házasságkötést kell kötniük az Anyakönyvvezető előtt (az ünnepélyes esküvőt megelőzően), viszont ezt bármikor hivatali időben, akár kedden, ingyenesen, két tanú jelenlétében 10 perc alatt, pusztán a hivatalos okirat megszerzése céljából megtehetik. Fontos tudni, hogy én minden esetben kérni fogom az eredeti házassági anyakönyvi kivonat bemutatását, hiszen az általam vezetett szertartással nem lehetek félrevezető!
Szertartásvezetőként a hivatalos házasságkötés megerősítését végzem, egy előre megírt esküvői "előadás" keretében. A különlegessége abban rejlik, hogy a párral több, de minimum két alkalommal találkozom, kérdéseket teszek fel a megismerkedésüket, közös történetüket illetően, és ennek alapján, a személyiségüket megformálva írom meg a személyre szóló szertartásukat. Bármikor fordulhatnak hozzám, ha kérdésük, kérésük van. Segítek a szertartással kapcsolatos forgatókönyv elkészítésében, kérés esetén ötleteket adok a különféle egyesítő ceremóniákhoz, és megvalósítom egyéni elképzelésüket ezekkel kapcsolatban. Széppé, és különlegessé teszem az esküvői szertartást! Engem nem köt hivatali idő, és helyszín sem, tehát bárhol és bármikor megtarthatjuk az álom szertartást (hegymászásban jó vagyok, az erdőkből kitalálok, a hajókat imádom, búvár vizsgával viszont nem rendelkezem :) ).
Nem fog "kamunak" tűnni az efféle szertartás?
Nem! :) Szertartásvezetőként ünnepi öltözetben, az Anyakönyvvezetőhöz hasonlóan nemzeti színű szalaggal fogok megjelenni a nagy napon. A hivatalos esketés elemei (IGEN kimondása, emléklap aláírása, gyűrűhúzás, első hitvesi csók, szülőköszöntés stb.) mind-mind megjelennek a ceremóniában, kiegészítve a pár kéréseivel, ami akár az egyre divatosabb egymásnak szóló eskütételt is jelentheti. :)
Szeretettel:
Schmitthoffer Tünde